فروش و بازاریابی, مدیریت کسب و کار, مقالات

بهترین و موثرترین استراتژی‌ بازاریابی دیجیتال در سال 1402

بهترین استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال در سال 1402

در مورد استراتژی‌ بازاریابی دیجیتال، می‌توانید فهرست بلند بالایی از تمام تکنیک‌ها یا فناوری‌های موجود امروز تهیه کنید. در حالی که احتمالاً پیشنهادهای زیادی خواهید شنید که برخی از انواع استراتژی‌ بازاریابی دیجیتال بهتر از بقیه هستند، اما کدام یک از آنها ضروری‌تر است؟

برای برد در فضای بسیار رقابتی دیجیتال سال 2024، باید بر 12 حوزه خاص متمرکز شوید. اگر چه احتمالاً در مورد آنها شنیده‌اید، اما چقدر در مورد جزئیات هر کدام برای اثربخش کردن آنها می‌دانید؟ آنها همه استانداردهای امسال و دهه آینده هستند.

هر کدام را بررسی کنید و ببینید واقعاً چقدر می‌دانید. سپس عناصری را که باید بر آنها متمرکز شوید، مشخص کنید. در ادامه همه موارد از بهینه‌سازی موتورهای جستجو گرفته تا صفحات لندینگ را معرفی کرده‌ایم.

۱. بهینه‌سازی موتورهای جستجو: مهم‌ترین استراتژی بازاریابی دیجیتال

چیزی مهم‌تر از بهینه‌سازی موتورهای جستجو برای بازاریابی دیجیتال وجود ندارد که همچنان ممکن است در پیچیدگی آن سردرگم شوید. در حالی که این درست است که الگوریتم‌های گوگل همچنان می‌توانند گیج‌کننده باشند، اما وقتی بیشتر با این مفهوم کار کنید، می‌توانید آن را بهتر درک کنید.

بهینه‌سازی موتورهای جستجو

همیشه بهتر است که یک کارشناس برای مدیریت بهینه‌سازی موتورهای جستجو در تیم خود داشته باشید، البته اگر واقعاً می‌خواهید موفق شوید. در حالی که می‌توانید برخی اصول پایه را یاد بگیرید، به کسی نیاز دارید که مدت‌هاست در این زمینه کار کرده است تا بتواند به شما در درک بهترین استراتژی‌ها کمک کند.

یک استراتژی شامل الزامات جدید HTTPS است که در حال حاضر بر نتایج بهینه‌سازی موتورهای جستجو تأثیر می‌گذارد. اگر به استفاده از صفحات HTTP عادت دارید، گوگل اکنون به شما پیشنهاد می‌کند به فرمت HTTPS تغییر دهید. دلیل این امر آن است که بسیاری از فرم‌های تماس که از صفحات HTTP استفاده می‌کنند، امنیت کافی تشخیص داده نمی‌شوند.

حال که گوگل قرار است این‌ها را به عنوان “غیر امن” برچسب بزند، به روز رسانی وبسایت شما با طراحی HTTPS ضروری است. در غیر این صورت، داشتن مهر “غیر امن” روی سایت شما می‌تواند به نشانه جدیدی از حرف اول برای جایگاه شما در موتورهای جستجو تبدیل شود. یک شرکت خدمات بهینه‌سازی موتورهای جستجوی حرفه‌ای B2B نیز به شما در این تغییر کمک خواهد کرد.

۲. بازاریابی موتور جستجو

اگر با بازاریابی موتور جستجو آشنایی ندارید، معمولاً آن را به صورت مخفف SEM می‌بینید. این یک شکل از بازاریابی اینترنتی است که در آن شما نتایج جستجوی خود را از طریق روش‌های تبلیغاتی پرداخت شده افزایش می‌دهید.

شما در این زمینه نیز به یک کارشناس نیاز خواهید داشت، به ویژه کسی که با Google Ads و آگهی‌های جستجو / نمایش کار کرده باشد. در مورد Google Ads، ابتدا باید خود را در مورد نحوه کار آن آموزش دهید.

آنچه که بیشتر از همه دوست خواهید داشت این است که گوگل Google Ads خود را با توجه به سفارشی‌سازی آسان استفاده می‌کند. آنها به شما اجازه می‌دهند تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید آگهی‌های نمایشی گرافیکی، آگهی‌های ویدیویی یوتیوب، آگهی‌های جستجوی مبتنی بر متن یا آگهی‌های تلفن همراه درون برنامه داشته باشید. همه این‌ها بستگی به سبک کسب و کار و مشتریان هدفی که باید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید، خواهد داشت.

گوگل حتی با امکانات آگهی محلی و معیارهای برتر برای ردیابی میزان کارایی آگهی‌های شما، کار را آسان‌تر می‌کند.

فراموش نکنید در مورد سایر فرصت‌های تبلیغاتی پرداخت شده، به ویژه آگهی‌های فیس‌بوک، بیندیشید. آگهی‌های فیس‌بوک به شما فرصت فراوانی برای سفارشی‌سازی برای چندین فرمت آگهی می‌دهد.

۳. بازاریابی محلی

شما در سال‌های اخیر توجه بیشتری به بازاریابی محلی، مثلا بازاریابی دیجیتال در ایران دیده‌اید. این امر تا دهه‌های آینده نیز بسیار مهم خواهد ماند، زیرا کسب و کارهای محلی ارزش پیدا شدن توسط مصرف‌کنندگان محلی را درک می‌کنند.

برای شروع بازاریابی محلی، می‌توانید دوباره از امکانات بیشتر گوگل استفاده کنید. از طریق Google My Business، می‌توانید لیست خود را در ثانیه‌ای که کسی جستجوی گوگل را بر اساس کلمات کلیدی کاربر انجام می‌دهد، ظاهر کنید. این شامل ظاهر شدن کسب و کار شما در Google Maps نیز می‌شود.

در مورد اهمیت بررسی‌های آنلاین و اعتبار اجتماعی فراموش نکنید. شما می‌خواهید مشتریان را ترغیب کنید تا در سایت‌هایی مانند Yelp بررسی‌های مثبت بنویسند. در شبکه‌های اجتماعی، شروع گفتگوها و پست محتوای هدفمند به شما در استفاده از بازاریابی درون‌رونده کمک می‌کند. تکنیک‌های درون‌رونده مشتریان را به سمت شما جذب می‌کند به جای اینکه شما آن‌ها را جستجو کنید.

۴. بازاریابی محتوا: محبوب‌ترین استراتژی بازاریابی دیجیتال

به عنوان یک رشته اتصال به بازاریابی، بازاریابی محتوا بخش مهمی از جذب مخاطب هدف است. آنچه که در مورد بازاریابی محتوایی اساسی است این است که باید محتوای خود را ارزشمند، مرتبط و منسجم سازید تا ارزش زمان مصرف‌کنندگان آن را داشته باشد.

در زمان امروز، باید بر ایجاد محتوایی متمرکز شوید که بتواند نقاط ضعف را حل کند و همیشه سبز بماند. استفاده از میان‌برها یا تاکتیک‌های SEO کلاه سیاه دیگر در موتورهای جستجو کار نخواهد کرد.

بنابراین، همیشه “محتوا پادشاه است” را به عنوان ضرب‌المثلی که بسیاری دوست دارند، در نظر بگیرید. برای اینکه بازاریابی محتوا به خوبی عمل کند، باید بر محتوای تلفن همراه، تبلیغات بومی، بازاریابی تأثیرگذار و بازاریابی خودکار متمرکز شوید.

۵. بازاریابی مجدد

یک جنبه بحرانی دیگر از بازاریابی دیجیتال دنبال کردن مجدد مشتریان بالقوه با محتوای بازاریابی است اگر در بار اول به آگهی‌های بنری سایت شما پاسخ نداده باشند. این کار با ردیابی این بازدیدکنندگان از طریق کوکی‌ها و ایجاد آگهی‌های جدید در سایت‌های مرتبط انجام می‌شود.

همچنین می‌توانید آگهی‌های جدیدی در سایت خود ایجاد کنید تا بهتر بتوانید مشتریان بالقوه خود را هدف قرار دهید. اطلاعاتی که از بازدیدکنندگان سایت خود دریافت می‌کنید، داده‌های ارزشمندی به شما می‌دهد تا آگهی‌های خود را برای نقاط درد آن‌ها تنظیم کنید.

در نهایت، بازاریابی مجدد به شما کمک می‌کند تا با مشتریان بالقوه بیشتر در ارتباط باشید، در آگاهی از برند کمک می‌کند و تبدیل‌ها را افزایش می‌دهد. همچنین می‌توانید مشتریان رقبای خود را به دست آورید که به بازپرداخت هر گونه سرمایه‌گذاری که در ایجاد آگهی‌های جدید انجام می‌دهید، کمک می‌کند.

۶. طراحی وب سایت واکنش‌گرا

دسترسی به مشتریان از طریق تلفن همراه اکنون استاندارد است و این امر در دهه آینده ادامه خواهد داشت. تطبیق وب‌سایت با صفحه‌نمایش‌های تلفن همراه یکی از مهم‌ترین بخش‌های بازاریابی دیجیتال است. تنها راهی که می‌توانید این کار را با موفقیت انجام دهید، از طریق طراحی وب سایت واکنش‌گرا است.

با برنامه‌نویسی واکنش‌گرا، می‌توانید وب‌سایت خود را به طور خودکار با تمام صفحه‌نمایش‌های تلفن همراه سازگار کنید. این به معنای بیش از یک فرمت، شامل تبلت‌ها و استفاده رو به رشد از ساعت‌های هوشمند خواهد بود.

در حالی که باید با یک طراح وب برای انجام این کار همکاری کنید، برای جنبه دیگری از RWD به یک کارشناس SEO نیاز خواهید داشت. AMP (یا صفحات تلفن همراه شتاب‌دهنده) یک کد منبع باز جدید است که به بارگذاری سریع‌تر صفحات وب تلفن همراه کمک می‌کند.

گوگل به وب‌سایت‌هایی که از این استفاده می‌کنند اولویت می‌دهد، بنابراین آن را جدی بگیرید. اگر سایت انتشاراتی دارید یا به‌طور مرتب محتوا را در وب‌سایت خود پست می‌کنید بسیار مفید است.

۷. بازاریابی ایمیلی

بدون شک تاکنون بازاریابی ایمیلی انجام داده‌اید، اما تا چه اندازه در دستیابی به اهداف مورد نظر در زمان‌های مناسب مؤثر بوده است؟ بازاریابی ایمیلی اکنون ابزار عالی برای تولید لیدهای بیشتر نسبت به هر روش بازاریابی دیگر است. همچنین می‌توانید نرخ فروش و تبدیل خود را افزایش دهید.

اگر در حال حاضر از هزینه بیش از حد در سایر کانال‌های بازاریابی دیجیتال رنج می‌برید، بازاریابی ایمیلی یکی از ارزان‌ترین روش‌های موجود در بازار است. در برخی موارد رایگان است، مگر آنکه از خدمات برون‌سپاری استفاده کنید.

از آنجایی که می‌توانید آن را با سایر رسانه‌ها ترکیب کنید، یکی از یکپارچه‌ترین روش‌های بازاریابی نیز می‌باشد. می‌توانید آیکون‌های اشتراک‌گذاری اجتماعی و همچنین سیستم‌های پاداش ارجاع را اضافه کنید. بازاریابی ایمیلی در نهایت با استفاده از محتوای جذاب به شما در کوتاه کردن چرخه‌های فروش کمک می‌کند.

۸. بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی

بدون شک تاکنون محتوایی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اید. با این حال، چه می‌توانید در امسال و سال آینده انجام دهید تا آن را مؤثرتر کنید؟

استراتژی بازاریابی دیجیتال در شبکه‌های اجتماعی

برای جلب مخاطبان امروزی، فوربس چند مورد مختلف را یادآور می‌شود، از جمله خودکارسازی برای پست محتوای شما در زمانی که می‌دانید مخاطبان شما در حال خواندن هستند. استفاده از ابزارهایی مانند Hootsuite برای زمان‌بندی پست‌ها بسیار کمک‌کننده است زمانی‌که می‌خواهید به کاربران در سایر مناطق زمانی دسترسی پیدا کنید.

همچنین خواهید خواست محتوایی را اگر امکان دارد جمع‌آوری کنید تا نفوذ خود را ثابت کنید. خیلی مغرور نباشید که این کار را انجام دهید زیرا به تخصص و برند شما جلا می‌دهد. وقتی محتوا را از دیگران جمع‌آوری می‌کنید، احتمالاً آن‌ها نیز متقابلاً این کار را خواهند کرد.

علاوه بر این، در مورد استخدام تاثیرگذاران برای قرار دادن محتوا برای شما در کانال‌های رسانه‌ای اجتماعی محبوب فراموش نکنید.

۹. بازاریابی خودکار

همان‌طور که می‌بینید، بازاریابی خودکار یک عنصر مهم در بسیاری از تکنیک‌های بازاریابی دیجیتال است. آگاهی بیشتر در مورد آن به طور کلی، باید به یک اولویت اصلی تبدیل شود زیرا یک استاندارد برای کسب و کارها در سراسر جهان می‌شود.

با توجه به اینکه اکنون 91٪ از کسب و کارهای موفق می‌گویند خودکارسازی برای موفقیت آن‌ها بسیار مهم است، می‌توانید تصویری از حال و آینده بازاریابی به دست آورید.

برای موفقیت در این زمینه، سعی کنید یک پلتفرم CRM با بازاریابی خودکار ساخته شده در آن پیدا کنید. این‌ها می‌توانند به خوبی با هم کار کنند زیرا CRM شما در حال حاضر حاوی اطلاعات تماس است. خودکار کردن محتوای بازاریابی به طور مستقیم به لیست تماس شما به شما کمک می‌کند تا بازاریابی خود را در یک مکان تلفیق کنید به جای استفاده از منابع مجزا.

مهم‌ترین نکته در خودکارسازی این است که محتوای خود را در تمام کانال‌ها یکسان نگه دارید تا از سردرگمی برند جلوگیری کنید.

۱۰. اینفلوئنسر مارکتینگ

آیا در مورد اینکه چگونه می‌توانید بدون هزینه زیاد یک کمپین بازاریابی دیجیتال راه‌اندازی کنید، فکر کرده‌اید؟ در حالی که می‌توانید با انجام بازاریابی ایمیلی و تکنیک‌های درون‌رونده پول ذخیره کنید، استخدام تاثیرگذاران هم همین کار را می‌کند.

اگر فکر می‌کنید استخدام تاثیرگذاران برای تبلیغ برند شما آنلاین فقط در مورد استخدام سلبریتی‌هاست، دوباره فکر کنید. یک شخص تاثیرگذار در رسانه‌های اجتماعی همیشه لزوماً به معنای یک سلبریتی بودن نیست. این می‌تواند ساده‌تر از آن باشد، یعنی کسی با تعداد زیادی دنبال‌کننده و سابقه خوبی در تبلیغ محصولات.

فوربس خاطرنشان می‌کند که ابتدا باید تاثیرگذاران برتر را شناسایی کنید که نیاز به انجام کمی تحقیق دارد. می‌توانید این کار را با جستجوی هشتگ در مکان‌هایی مانند توییتر برای دیدن اینکه مردم در مورد موضوعات مرتبط با صنعت شما چه می‌گویند، انجام دهید.

از طریق رسانه‌های اجتماعی با این تاثیرگذاران تماس بگیرید و از آنها بپرسید آیا حاضر هستند برند شما را تبلیغ کنند. برخی ممکن است پیشنهاد کنند این کار را در ازای محصولات رایگان انجام دهند. با این حال، اکثر آن‌ها قصد دریافت هزینه دارند.

مطمئن شوید که نتایج خود را ردیابی می‌کنید تا بازگشت سرمایه خود را تضمین کنید. در نظر داشته باشید کسانی با دنبال‌کنندگان کمتر می‌توانند تاثیرگذاری برابر با کسانی با 10 برابر دنبال‌کننده داشته باشند.

۱۱. بازاریابی ویدیویی

در طول دهه گذشته، ما فرهنگ بصری‌تری جذب تصاویر در فضای دیجیتال شدیم. بسیاری از این‌ها به اشکال مختلف وجود دارد، اما شکی نیست ویدیو در صدر قرار گرفته است.

اکنون به نقطه‌ای رسیده‌ایم که بیشتر مصرف‌کنندگان محتوا ترجیح می‌دهند ویدیو را به جای هر رسانه بصری دیگری ببینند. آمارهای اخیر نشان می‌دهد در حال حاضر 87٪ از تمام بازاریابان آنلاین از نوعی محتوای ویدیویی استفاده می‌کنند.

این تا حد زیادی ناشی از تماشای گسترده در مکان‌هایی مانند یوتیوب است. با این حال، جایی که ویدیوهای شما را پست می‌کنید، بدون محتوای جذاب اهمیتی ندارد.

ویدیوی شخصی‌سازی‌شده اخیراً هنجار شده است، یا حداقل ویدئوهایی که به طور مستقیم نقاط درد بینندگان هدف را مطرح می‌کنند. همین‌طور است برای انسانی‌تر کردن کسب و کار شما.

بازاریابی ویدیویی موفق می‌تواند به معنای تورهای پشت صحنه از کسب و کار شما، یا شهادت‌نامه‌ها برای نشان دادن جنبه‌ی انسانی برند شما باشد. این به معنای توجه به یک روند عمده در بازاریابی ویدیویی است: داستان‌گویی.

وقتی بتوانید داستان جذابی در مورد کسب و کارتان بگویید و ثابت کنید می‌توانید نقاط ضعف مشتریان را حل کنید، دارای یک فرمول بی‌نظیر هستید.

هوشمندانه است که ویدیوهای خود را تا جای ممکن کوتاه نگه دارید، اگر نه به صورت سریالی. طول توجه کوتاه‌تر از همیشه است و باید داستان خود را به شکلی فشرده با یک قلاب جذاب بگویید.

۱۲. بازبینی صفحات لندینگ

اگر قبلاً به عنوان بخشی از کمپین بازاریابی دیجیتال خود، صفحه فرود ایجاد کرده‌اید، مطمئن هستید مشتریان بالقوه‌ای که قبلاً بازدید کرده‌اند دوباره برمی‌گردند؟

این سؤالی است که باید محور اصلی تلاش‌های بازاریابی دیجیتال شما شود. همه کارشناسان بازاریابی تأکید می‌کنند که ترافیک صفحات فرود، هسته موفقیت بازاریابی درون‌رونده است.

مشکل این است که صفحه فرود شما شاید در حال حاضر جذاب نباشد. حل این موضوع (تا حدودی) به طراحی وب برمی‌گردد، از جمله اینکه دکمه ترغیب به عمل (CTA) و تبلیغات خود را در کجا قرار دهید.

فراتر از آنچه که روی وب‌سایت خود قرار می‌دهید، باید در خدمات مشاوره تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC) سرمایه‌گذاری کنید تا آگهی‌هایی برای سایت شما در کانال‌های دیجیتال مرتبط قرار دهند.

گزینه‌های دیگر شامل خرید حمایت‌ها از سایر شرکت‌ها، یا ساده‌تر از آن، بازاریابی ایمیلی است.

نتیجه‌گیری نهایی: بهترین استراژی بازاریابی دیجیتال

از این 12 مرحله پیروی کنید، قطعا شروع خوبی در استراتژی‌ بازاریابی دیجیتال برای بقیه سال خواهید داشت. انتظار داشته باشید تا اواسط سال 2024 نیز نسبتاً همین‌طور بمانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *