آموزش تخصصی فولاد

فـرم نـیـاز سنـجی سـازمـان

درخواست شما با موفقیت ارسال شد

کارشناس مربوطه در اولین فرصت با شما تماس میگیرد

فولاد چیست؟

فولاد یک آلیاژ آهن است که عمدتا از آهن و کربن تشکیل شده است. فلز نه تنها مهمترین ماده‌ای است که در صنعت ساختمان و مهندسی مورد استفاده قرار می‌گیرد، بلکه در هر جنبه‌ای از زندگی که دقیق شویم فلز مورد استفاده منحصر به خودش را دارد. کافیست کمی به اطرافمان دقیق تر نگاه کنیم: محصولات ساختمانی، اتومبیل‌ها، یخچال ، ماشین لباسشویی ، کشتی‌های باری حتی چاقوهای جراحی هم از فلز ساخته شده‌اند. فلز ماده ایست که بدون نگرانی از، از دست دادن دارایی قابلیت بارها و بارها بازیافت شدن را دارد.

اما فلزها اصلا از کجا می‌آیند؟

جالب است بدانید که اکثر فلزات از زمین استخراج می‌شوند. البته به این سادگی هم که تصور میکنید نیست، چرا که اکثر فلزات معمولا با سنگ‌ها و مواد معدنی در ذخایر زیر زمینی مخلوط هستند و قبل از استفاده باید آنها را تصفیه کرد.
اساسا فولاد از دو مسیر اصلی تولید می شود:

  • فولادسازی به روش اکسیژن قلیایی (BF-BOF) 
  • مسیر کوره قوس الکتریکی (EAF)

تفاوت اصلی بین مسیرها در نوع مواد اولیه مصرفی آنها است. برای مسیر BF-BOF مواد مصرفی عمدتاً سنگ آهن، زغال سنگ و فولاد بازیافتی هستند، در حالی که در مسیر EAF فولاد با استفاده از فولاد بازیافتی و برق تولید می شود. بسته به پیکربندی کارخانه و در دسترس بودن فولاد بازیافتی، سایر منابع آهن فلزی مانند آهن اسفنجی (DRI) یا فلز داغ نیز می توانند در مسیر EAF استفاده شوند.

در مجموع حدود 70 درصد فولاد با استفاده از مسیر BF-BOF تولید می شود. ابتدا سنگ آهن به آهن تبدیل می شود که به آن فلز داغ یا چدن نیز می گویند. سپس آهن در BOF به فولاد تبدیل می شود. پس از ریخته گری و نورد، فولاد به صورت کلاف، صفحه، مقاطع یا میله تحویل داده می شود.

مهمترین دوره‌های آموزش تخصصی فولاد

در دوره‌های آموزش تخصصی فولاد معمولاً به آموزش متمرکز جنبه‌های مختلف کار با فولاد، از جمله خواص آن، تکنیک‌های ساخت، جوشکاری، کنترل کیفیت، پروتکل‌های ایمنی و استانداردها و مقررات خاص صنعت پرداخته می‌شود. آموزش فولاد را می‌توان بر نقش‌های مختلف در صنعت فولاد، مانند ساخت فولاد، جوشکاری، مهندسی سازه، متالورژی، تضمین کیفیت و مدیریت پروژه معطوف کرد. برای اطمینان از بار علمی دوره‌ها و اینکه مهارت مورد نظر به طرز موثر به دانش پذیر منتقل شده باشد، مطالب به دو صورت نظری و عملی آموزش داده می‌شوند.

برنامه‌های آموزش تخصصی فولاد اغلب توسط مدارس فنی، مراکز آموزش حرفه‌ای، اتحادیه‌های کارگری، انجمن‌های حرفه‌ای و سازمان های صنعتی ارائه می شوند. این برنامه‌ها ممکن است بسته به مهارت‌ها و دانش خاصی که داده می‌شود، از دوره‌های کوتاه تا برنامه‌های صدور گواهینامه جامع، از نظر مدت و شدت متفاوت باشند. ما در آکادمی علم و صنعت شیخ بهایی با بیش از 16 سال سابقه فعالیت در حوزه آموزش و با داشتن پروانه آموزش از اداره کل فنی و حرفه ای در بیش از 200 رشته به عنوان مجری دوره های ایمنی کارگران و کارفرمایان، مجری دوره های ایمنی پیمانکاران شرکت گاز، توانسته است خود را به عنوان يكي از شركت های پيشرو و موفق در حوزه ارائه خدمات مشاوره و آموزش در سطح کشور معرفی نماید. مهمترین دوره‌های برگزار شده در صنعت فولاد عبارتند از:

  • کلید فولاد 
  • غلتکها در صنعت نورد
  •  مبانی گیبربکس ها در صنعت نورد بهمراه محاسبات مربوطه
  •  مهندسی نورد (مقدماتی)
  •  مهندسی نورد (پیشرفته)
  •  تکنولوژی خطوط CCM در فوالدسازی،عیوب شمشها، علل و راهکار به منظور حذف آنها
  •  عیوب نوردی در خطوط میلگرد، علل و راهکار به منظور حذف آنها