HSE, مقالات

بهترین و ساده‌ترین راهکارها و استراتژی‌های ایمنی کار در ارتفاع

استراتژی کار در ارتفاع

چه هر روز یا فقط گاهی اوقات در ارتفاع کار کنید، ایمنی کار در ارتفاع همیشه باید یک اولویت بالا برای شما باقی بماند. قطعا اشتباه بسیار بزرگی است که یک ایمن‌سازی ساده و معمولی را به یک آسیب جدی یا مرگ تبدیل کنید. شما باید آماده باشید تا هر بار که کارکنان شما در معرض خطر سقوط قرار می‌گیرند، از آنها محافظت کنید.

کار در ارتفاع چیست؟

کار در ارتفاع به هر کاری اطلاق می‌شود که در آن شخص ممکن است به صورت بالقوه سقوط کند و به خودش آسیب بزند. یک نردبان، لبه بام، پله‌های روی زمین و حتی یک ایستگاه بارگیری می‌تواند به عنوان کار در ارتفاع در نظر گرفته شود. به طور کلی، OSHA برای هر ارتفاع بیش از 4 فوت در صنعت عمومی، محافظت در برابر سقوط را الزامی می‌داند. ده نکته ایمنی زیر به کاهش ریسک کار در ارتفاع کمک می‌کند:

1. برای ایمنی کار در ارتفاع از میله‌های محافظ استفاده کنید

هر جا که می‌توانید، از میله‌های محافظ استفاده کنید. میله‌های محافظ یک شکل از محافظت پسیو هستند، آسان‌ترین و پیشنهاد شده‌ترین روش برای حفظ ایمنی کارگرانتان در حالیکه امنیت را بدست می‌آورید. نیازی به آموزش یا تجهیزات اضافی نیست زیرا هیچ کاری وجود ندارد که آنها باید واقعاً انجام دهند تا خودشان را ایمن نگه دارند (به جز ماندن در داخل میله‌های محافظ). سیستم‌های میله محافظ برای تقریباً هر سبک بامی وجود دارد مانند میله‌های محافظ غیرنفوذی بام، میله‌های محافظ نصب‌شده روی دیواره، میله‌های محافظ بام فلزی و بیشتر. صرف‌نظر از اینکه از کدام نوع استفاده می‌کنید، هنگامی که در جای خود قرار گرفتند، خواهید دید که میله‌ها آسان‌ترین سیستم محافظت در برابر سقوط برای استفاده هستند.

ایمنی میله محافظ کار در ارتفاع

2. وسایل امنیت فردی (PPE) مناسب انتخاب کنید

اگر قصد استفاده از سیستم‌های مهار سقوط فردی (PFAS) را دارید، باید مطمئن شوید که تجهیزات مناسب را انتخاب می‌کنید. همه طناب‌های ایمنی بدن کامل که مطابق با استانداردهای ANSI هستند، عملکرد یکسانی خواهند داشت، با وجود هزینه آنها. با این حال، آن تفاوت قیمت می‌تواند مزایای اضافه‌ای به شما بدهد. البته، گاهی اوقات فقط یک نام است، اما گاهی اوقات عملکردی است که به دست می‌آورید یا از دست می‌دهید، مانند حلقه‌های D اضافه، مواد ضد آتش یا طراحی ایمن در برابر قوس الکتریکی. گاهی اوقات یک طناب ایمنی گران‌قیمت‌تر به دلیل آسودگی بیشترش هزینه بیشتری دارد.

تحقیق کنید و تعیین کنید که واقعاً به چه چیزی نیاز دارید. اگر کارگرانی دارید که در ارتفاع جوشکاری می‌کنند، آنگاه یک طناب ایمنی استاندارد نایلونی احتمالاً حفاظت حرارتی مورد نیاز شما را نخواهد داشت. شاید کولار بهترین گزینه باشد. راحتی مهم است، اما نگرانی اصلی باید توانایی تنظیم طناب ایمنی به گونه‌ای باشد که به درستی روی کاربر بپوشد و اطمینان حاصل شود که طوری که طراحی شده عمل می‌کند.

طناب‌های ایمنی نیز باید به درستی انتخاب شوند. بسته به ارتفاعی که در آن کار می‌کنید، یک طناب ایمنی 6 فوتی با یک دستگاه کاهنده شتاب ممکن است کارگر شما را محافظت نکند. به جای آن، ممکن است به یک طناب ایمنی بازگشت‌پذیر نیاز باشد. هر موقعیتی متفاوت است، بنابراین باید شرایط کاری و تکلیفی که قرار است انجام شود را ارزیابی کنید تا بتوانید به کارمندانتان چیزی بدهید که واقعاً آنها را محافظت کند.

3. وسایل امنیت فردی (PPE) خود را بازرسی کنید

عالی است. شما تجهیزات مورد نیاز برای تضمین یک محیط کاری محافظت‌شده دارید. این موضوع اهمیتی نخواهد داشت اگر سیستم‌ها به اندازه‌ای فرسوده باشند که شکست بخورند. طناب‌های ایمنی و طناب‌ها باید حداقل سالی یک‌بار، اگر نه بیشتر، توسط یک فرد صلاحیت‌دار (کسی که دانش لازم برای شناسایی خطر و اختیار اصلاح آن را دارد) بازرسی شوند. با این حال، وسایل حفاظت فردی باید قبل از هر استفاده توسط کاربر بازرسی شود. مهم است که هر کسی که ممکن است از این دستگاه‌ها استفاده کند، درک کند به دنبال چه چیزی است، چه چیزی قابل قبول است یا خیر، و گام‌هایی که باید در صورت وجود مشکل برداشته شود. یک بازرسی قبل از استفاده نیازی به صرف زمان زیاد ندارد اما باید دقیق باشد. این مرحله می‌تواند تفاوت بین زندگی و مرگ باشد.

4. مطمئن شوید طول سقوط را می‌دانید

شما می‌توانید تمام تجهیزات محافظت در برابر سقوط دنیا را استفاده کنید، اما اگر قبل از برخورد با چیزی فعال نشود، بی‌فایده است. این ممکن است مانند یک شعار به نظر برسد، اما باور کنید تعجب خواهید کرد که چقدر این بخش اشتباه انجام می‌شود. غیرمعمول نیست که وقتی وارد یک سایت ساختمانی می‌شوید یا یک گروه نگهداری در یک کارخانه را مشاهده می‌کنید، کارگری را در ارتفاع 10-12 فوت از زمین ببینید که یک طناب ایمنی 6 فوتی با یک دستگاه کاهنده شتاب می‌پوشد. در حالی که در نگاه اول ممکن است فکر کنید که باید کار کند، اما دلایلی وجود دارد که چرا کار نخواهد کرد.

اول اینکه، باید 3.5 فوت فاصله را برای انتشار دستگاه کاهنده شتاب خود اضافه کنید. در حال حاضر این بدان معناست که طول طناب ایمنی معادل یک سقوط 9.5 فوتی است. مگر اینکه شما یک فرد 6 اینچی باشید، این خبر بدی است. فاصله واقعی سقوط شما نه تنها باید شامل طول طناب ایمنی شما هنگام انتشار باشد، بلکه طول بدن شما در زیر حلقه D و هر گونه شل شدگی در طناب ایمنی و سیستم لنگرتان را نیز شامل شود. بهتر است حداقل 18.5 فوت قبل از استفاده از یک طناب ایمنی 6 فوتی با دستگاه کاهنده شتاب در نظر بگیرید. قبل از نیاز به استفاده از سیستم، حداقل فاصله لازم برای پاکسازی سقوط را به درستی محاسبه کنید.

۵. انتخاب نقطه لنگر مناسب برای ایمنی کار در ارتفاع

تا به اینجای کار، شاید متوجه شده باشید که عوامل زیادی در ایمنی سقوط وجود دارد، به ویژه وسایل حفاظت فردی. خوب، پس چه فایده‌ای دارد که طناب و سیستم طناب صحیح تنظیم شده باشد اگر نقطه لنگر نتواند بار را تحمل کند؟ پاسخ هیچ است.

چه چیزی یک نقطه لنگر قابل قبول را تشکیل می دهد؟ لوله PVC نیست. همچنین یک قطعه تزئینی فولادی روی بام نیست. یک نقطه لنگر فقط در صورت قابل قبول است که:

  • توسط یک مهندس حرفه‌ای طراحی و تأیید شده باشد که بارهای مورد انتظار را محاسبه کرده است و یا به وضوح بتواند بار ۵۰۰۰ پوندی را تحمل کند.

از آنجایی که بسیاری از سازه‌ها نمی توانند این نیروها را تحمل کنند، سازه فولادی با یک گیره مناسب را انتخاب کنید.

۶. استفاده از تجهیزات مناسب برای کار در ارتفاع (داربست، بالابر یا نردبان)

همانطور که خطرات برای همه یک اندازه نیستند، راه حل‌های حفاظت در برابر سقوط نیز یکسان نیستند. در برخی موقعیت‌ها، داربست بهترین راه حل برای کار در ارتفاع خواهد بود. این ممکن است بهترین روش برای رنگ آمیزی یک خانه یا شستشوی پنجره‌های سطح پایین باشد. در این صورت، داربست را با نرده مجهز کنید. این احتیاط، ایمنی حفاظت در برابر سقوط شما را آسان‌تر خواهد کرد.

استفاده از تجهیزات مناسب برای کار در ارتفاع (داربست، بالابر یا نردبان)

در زمان‌های دیگر، داربست‌ها غیرعملی خواهند بود و شما خود را روی یک بالابر خواهید یافت. بسته به نوع بالابر، ممکن است نیاز به پوشیدن هارنس و طناب ایمنی داشته باشید (مانند هنگام استفاده از بالابر قیچی). در موقعیت‌های دیگر، ممکن است از یک نردبان استفاده کنید، که در این صورت الزامات حفاظت در برابر سقوط پیچیده‌تر می‌شود. ما در ادامه در مورد آن صحبت خواهیم کرد. داربست‌های قابل حمل و مستحکم می‌توانند جایگزین کار از روی نردبان شوند، مانند سیستم Easi-Dec.

در نهایت، مهم است که موقعیت خود را تشخیص دهید و بدانید که چه نوع سیستم ارتفاعی مورد نیاز است، خواه یک نردبان، داربست، بالابر، سیستم حفاظت از پلکان یا هر راه حل دیگری باشد.

۷. اطمینان از استفاده صحیح از بالابرها

موارد متعددی وجود دارد که باعث می‌شود در هنگام کار با بالابرهای هوایی اشتباهاتی رخ دهد، بنابراین در اینجا به جزئیات عملیاتی آن‌ها نمی‌پردازم. با این حال، نیاز است تا درباره بالابرهای مجهز به سیستم‌های حفاظت در برابر سقوط بحث کنیم. یک نکته‌ای که اغلب فراموش می‌شود این است که هر فردی که در داخل بالابر جرثقیلی قرار دارد، صرف‌نظر از زمان و ارتفاع کاری، باید به‌طور صحیح محافظت شده باشد.

منظور از “محافظت صحیح” نه‌تنها اتصال فرد به نقطه لنگر طراحی‌شده بالابر است، بلکه یعنی فرد نباید طناب نجات خود را دور نرده‌ها پیچانده و باید طنابی داشته باشد که واقعاً در ارتفاع کاری‌اش، از او محافظت کند (به فاصله سقوط در بالا مراجعه کنید). در مورد بالابرهای قیچی، وضعیت کمی متفاوت است. در حالی‌که ممکن است صاحب پروژه یا محل کار از شما بخواهد تا در بالابر قیچی بسته شوید، هیچ الزام قانونی برای این کار وجود ندارد. با این حال، حتی کوچک‌ترین اشتباه می‌تواند جان‌تان را به خطر بیندازد. ممکن است به سادگی فراموش کنید درب را ببندید یا زنجیر را محکم نمایید. یک گام اساسی که می‌توانید برای کاهش خطر سقوط بردارید این است که هر دو پایتان را محکم روی سکو نگه دارید.

۸. استفاده صحیح از نردبان

نردبان‌ها صرفاً به این دلیل در منشأ بسیاری از حوادث صنعتی و محل کار قرار دارند که ما استفاده از آن‌ها را بدیهی فرض می‌کنیم. قبل از استفاده از نردبان، باید در نظر بگیرید که آیا آن‌ها بهترین راه حل برای انجام وظیفه‌ای خاص هستند یا خیر. سپس مطمئن شوید که کارکنان شما آموزش لازم برای استفاده صحیح از نردبان را دیده‌اند. این کار به اندازه‌ای که فکر می‌کنید ساده نیست. برای مدیریت ایمن نردبان، سه مفهوم اصلی وجود دارد:

۱. ۳ فوت از نردبان فراتر از سطحی که قصد بالا رفتن به آن را دارید، تمدید شود.

۲. نسبت ۴ به ۱ بین ارتفاع و فاصله از دیوار رعایت شود.

  • به طور خلاصه، به ازای هر چهار فوت ارتفاع، پایه نردبان را یک فوت از سازه دور کنید.

۳. همیشه سه نقطه تماس با نردبان داشته باشید.

  • دو پا و یک دست. دو دست و یک پا. اگر درباره‌اش فکر کنید، این بدان معناست که نباید چیزی مثل سطل را بالا یا پایین نردبان حمل کنید. این کار شما را مجبور می‌کند که قانون سه نقطه تماس را نقض کنید. روش‌های دیگری مثل کشیدن سطل به بالا با طناب بعد از عبور از نردبان یا نگه داشتن اشیای کوچک در کمربند یا جیب را پیدا کنید.

با انجام این کارها، شروع خوبی برای تجربه‌ای ایمن از نردبان خواهید داشت.

حتی برای نردبان ساده، آموزش کارکنان در زمینه استفاده صحیح بسیار مهم است. پوشش دادن حتی ساده‌ترین مراحل می‌تواند خطرات را در محل کار کاهش دهد.

در مورد نردبان‌های ثابت بالاتر از ۲۴ فوت، باید مطمئن شوید که کارگران از سیستم ایمنی نردبان استفاده می‌کنند که شامل طناب ایمنی، هارنس و خط عمودی نجات دائمی (کابل یا میله صلب) است که ارتفاع نردبان را پوشش می‌دهد. قفس‌ها دیگر وسیله مناسبی برای حفاظت در برابر سقوط نیستند. و این فقط برای بالا رفتن است. فراموش نکنید که انتقال در بالا را حفاظت کنید. مطمئن شوید که با دروازه ایمنی نردبان و بهترین حفاظت در برابر سقوط برای تجربه‌ای ایمن و مطمئن حفاظت می‌شود.

۹. دانستن زمان و نوع مورد نیاز حفاظت در برابر سقوط

سه عامل برای تصمیم‌گیری در مورد زمان و نوع مورد نیاز حفاظت در برابر سقوط توسط OSHA وجود دارد: فرکانس، مدت و مکان کار. OSHA اکنون از دو اصطلاح استفاده می‌کند که به شما کمک می‌کند تا فرکانس و مدت کار انجام شده را تعیین کنید:

  1. به ندرت: کاری که ماهی یک بار یا کمتر انجام می‌شود.
  2. موقت: وظایف ساده و کوتاه مدت که کمتر از 2 ساعت طول می‌کشد تا کامل شود.
  3. مکان کار: بعد از تعیین فرکانس و مدت، باید مکان کار را در نزدیکی خطر تعیین کنید. جدول زیر به شما کمک می‌کند تا بر اساس فاصله از خطر سقوط، نوع حفاظت در برابر سقوط را انتخاب کنید.

۱۰. آموزش، آموزش و آموزش

در چندین پاراگراف بالا به این موضوع اشاره شده است، اما نمی‌توان به اندازه کافی تأکید کرد. اگر می‌خواهید کارکنانتان بتوانند به طور ایمن در ارتفاع کار کنند، آن‌ها باید آموزش مناسب دیده باشند. نه تنها آموزش اجباری است، بلکه زمانی که یک نفر بدون دانش کافی سعی در محافظت از خود در ارتفاع می‌کند، خیلی جای خطا و ابهام وجود دارد. سقوط سال به سال منجر به بیشترین تلفات در ساخت و ساز می‌شود. اما فقط در ساخت و ساز نیست. بسیاری از افراد در صنایع مختلف نیز در اثر حوادث سقوط جان می‌بازند. کارکنانتان را با دانش مورد نیاز برای حفظ ایمنی خود مجهز کنید.

کار کردن به طور ایمن در ارتفاع نیازمند آموزش مناسب، تمرکز و اقدامات ایمنی لازم است. استفاده از میان‌بُرها و بی‌توجهی می‌تواند منجر به آسیب‌دیدگی جدی یا حوادث کشنده شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گام‌هایی که می‌توانید برای کاهش خطرات سقوط بردارید، با تیم متخصصان ایمنی در برابر سقوط ما تماس بگیرید تا مشاوره رایگان دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *