طرح توجیهی, مقالات

نحوه دریافت وام با طرح توجیهی | آکادمی علم و صنعت شیخ بهایی

وام با ارائه طرح توجیهی به بانک

اساساً طرح توجیهی به هدف بررسی موفقیت یا ناکامی در اجرای یک پروژه تدوین می‌شود. اما یکی از اساسی‌ترین دلایلی که سازمان‌ها به فکر تهیه طرح توجیهی می افتند، دریافت وام بانکی با طرح توجیهی یا همان تسهیلات با شرایط ویژه است. در اصل آنها با ارائه چنین طرحی بانک را متقاعد می‌کنند تا با درخواست آنها مبنی بر دریافت وام موافقت کنند. بنابراین تهیه طرح توجیهی برای دریافت وام بانکی، یکی از ضروریات و از اقدامات اصلی در این راستا است. 

یک طرح توجیهی ایده‌آل که بتواند بانک را متقاعد به ارائه وام کند، از بخش های مختلفی تشکیل شده است. بنابراین اگر شما هم تمایل به تهیه این امکان سنجی برای دریافت وام دارید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. 

طرح توجیهی چیست؟

اصولاً قبل از پیاده سازی یک پروژه، طرحی با عنوان طرح توجیهی تهیه می‌شود. اما اطلاعاتی که در این طرح نوشته میشود چیست؟ به صورت کلی طرح توجیهی اجرایی بودن یا نبودن، موفق شدن یا ناکامی، نقاط قوت و ضعف یک کسب و کار جدید، تهدیدها و فرصت های موجود برای طرح را بررسی می‌کند. به زبان ساده‌تر، قضاوت در رابطه با سرنوشت نهایی یک کسب و کار از طریق داده‌هایی که در این طرح ارائه می‌شود، اعم از هزینه‌ها و ارزش‌ها امکانپذیر می‌شود. اما وام با طرح توجیهی داستان متفاوتی دارد که در این مقاله به بررسی آن می‌پردازیم.

وام با طرح توجیهی

منظور از هزینه تمامی منابع مالی و انسانی مورد نیاز برای اجرای پروژه است، و اما ارزش. ارزش همان اقداماتی است که در جهت تولید کالا یا ارائه خدمات خاص به کار گرفته می‌شود.

تسهیلات چیست ؟

به صورت کلی تسهیلات به وام‌ها، اعتبارات و امکانات مالی مازادی گفته می‌شود که توسط دولت یا موسسات مالی در اختیار افراد یا شرکت‌ها قرار می‌گیرد. این مبلغ با هدف تسهیل فعالیت‌های اقتصادی، توسعه کسب و کارها، اشتغالزایی، و حمایت از افراد و شرکت‌ها در مواقع نیاز به آنها ارائه می‌شود. تسهیلات معمولاً به عنوان یک ابزار استراتژیک برای تشویق رشد اقتصادی، ایجاد اشتغال، و پیشرفت در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. به صورت کلی تسهیلات به دسته‌های متنوعی تقسیم میشوند که عبارتند از: 

 1. وام‌ها (تسهیلات اعتباری): مبلغ این نوع وام با شرایط مقرون به صرفه تر، بهره‌های کمتر یا دوره بازپرداخت طولانی‌تر به سازمان‌ها ارائه میشود. این وام‌ها می‌توانند برای تأمین سرمایه‌گذاری، توسعه تجهیزات، یا پرداخت هزینه‌های مختلف مرتبط با کسب و کار مورد استفاده قرار گیرند.
 • کمک‌های غیرنقدی: این سبک از تسهیلات شامل زمین‌ها، امکانات تولیدی، یا تسهیلات فنی می‌شود که به کارفرمایان یا شرکت‌ها ارائه می‌شود.
 • تسهیلات مالی مستقیم: هدایای مالی، تخفیف‌های مالیاتی، یا حتی پرداخت اعتبارات مالی با شرایط ویژه در این دسته قرار میگیرند.
 • تسهیلات مالی دولتی: دولت ممکن است برای حمایت از صنایع یا بخش‌های اقتصادی مختلف برنامه‌ها و تسهیلات خاصی ارائه کند.
 • حمایت از تحقیق و توسعه: برخی کشورها برنامه‌های تسهیلاتی مختلفی برای تحقیقات و توسعه در حوزه‌های نوآوری و فناوری ارائه می‌دهند.
 • تسهیلات برای اشتغال: دولت‌ها ممکن است اقداماتی مانند تسهیلات مالی برای ایجاد شغل و حمایت از اشتغال فراهم کنند.

دریافت وام با ارائه طرح توجیهی

طرح توجیهی بانکی چیست ؟   

حال که با مفهوم تسهیلات و طرح توجیهی آشنا شدید، حتما دریافته‌اید که یکی از مهم‌ترین مدارکی که بانک‌ها برای اعطای وام به کسب و کارها طلب می‌کنند، طرح توجیهی اقتصادی است. اما چرا چنین طرحی برای بانک اهمیت دارد؟ مگر بانک در سود و ضرر یا حتی سرنوشت پروژه سهیم است که بخواهد اجرای پروژه را بررسی کند. بله، درست است. می توان گفت بانک با اعطای وام به کسب و کارها، در واقع با آنها شریک می‌شود. بنابراین سود و ضرر این پروژه برای بانک اهمیت دارد.  

طرح توجیهی بانکی، سند کاملی است که توضیحات جامع و منطقی درباره یک طرح یا پروژه که نیاز به تأمین مالی از طرف بانک دارد را ارائه می‌دهد. این سند به بانک تحویل داده می‌شود تا آنها بتوانند ارزیابی کنند که آیا این پروژه قابل تأمین مالی است و آیا ارائه‌دهنده پروژه قادر به بازپرداخت وام است یا خیر. وام با طرح توجیهی

نحوه گرفتن وام با طرح توجیهی 

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، بانک‌ها برای اعطای وام از سازمان‌ها و شرکت‌هایی که قصد ایجاد یا توسعه واحدهای صنعتی، معدنی خود را دارند، طرحی بنام طرح توجیهی طلب می‌کنند. این طرح شامل بخش‌های متنوعی است که پیشنهاد می‌کنیم ابتدا مقاله طرح توجیهی و انواع آن را مطالعه نمایید. ضوابط اخذ وام در بانک‌ها بسیار متفاوت است اما برخی موارد برای وام با طرح توجیهی در تمامی آنها مشترک است که عبارتند از: 

 • ارائه طرح توجیهی مالی و اقتصادی 
 • میزان وام با طرح توجیهی ارائه شده، به اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است.
 • بسته به دستورالعمل جاری از سمت دولت اصولا 80 درصد سرمایه‌گذاری ثابت طرح به صورت تسهیلات از طریق بانک تامین می شود.
 • گزارش توجیهی طرح باید از طریق مشاوران منتخب بانک تهیه گردد، که همان شرکت‌های عضو کانون مشاوران اعتباری و سرمایه گذاری بانکی می باشند.
 •  متقاضی موظف است در صورتی که طرح اولیه از طرفبانک مورد تایید قرار بگیرد، جهت نظارت بر اجرای طرح با یکی از مشاوران منتخب واجد شرایط بانک قرارداد نظارتی منعقد نماید.
 • وام با طرح توجیهی متناسب با وضعیت طرح باز پرداخت تسهیلات معمولاً ۵ ساله تعیین می‌شود، که این تصمیم فقط در اختیارات بانک است.
 • متقاضی دریافت وام با طرح توجیهی ملزم به افتتاح حساب جاری قرض الحسنه نزد بانک مورد نظر است.

 

مدارک لازم جهت اخذ وام با طرح توجیهی

طرح توجیهی: یک گزارش جامع و کامل از طرح توجیهی که شامل توضیحات در مورد مقدار واقعی وام، اهداف، ساختار مالی، و بازپرداخت است.

کپی کارت ملی یا شناسنامه: وجود کپی کارت ملی یا شناسنامه برای انجام هر اقدام اداری ضروری است.

کپی کارت پایان خدمت: اگر متقاضی دریافت وام با طرح توجیهی مذکر است، کپی کارت پایان خدمت او نیز نیاز است.

مدارک مالی: گزارش مالی یا حسابهای سالانه شرکت یا فرد (حسابداری و مالی).
آخرین اظهارنامه مالی و اظهارنامه مالی تصدیق شده توسط حسابرس.

پروفایل اعتباری: تاریخچه اعتباری فرد و شرکت دخواست کننده وام با طرح توجیهی.

مدارک مربوط به پروژه:مدارک ارتباطی با پروژه از جمله مجوزها، مجوزهای ساخت و ساز، نقشه‌ها، و گزارش‌های فنی.

آخرین گزارش توجیهی:آخرین گزارش توجیهی نوشته شده از طرف شرکت عضو کانون مشاورین بانکی و اعتباری به همراه توضیحات دقیق در مورد نقاط قوت و ضعف پروژه.

مدارک قراردادها: اسناد مرتبط با هر گونه قرارداد، توافق‌نامه یا تعهدات.

سایر مدارک: سایر مدارک مورد نیاز مطابق با نوع و منظور وام، مانند مدارک ملکی در صورت تضمین ملکی.

بررسی طرح توجیهی توسط بانک

مرحله بسیار مهم در پروسه دریافت وام، بررسی طرح توجیهی توسط بانک است. طرح توجیهی شامل اطلاعات مختلفی از جمله توجیه اقتصادی، مالی، فنی، بازاریابی و مدیریتی است. چنین اطلاعاتی به بانک ارائه می‌شود تا بانک بتواند بهترین تصمیم را در مورد اعطای وام بگیرد. در ادامه، مراحل اصلی بررسی وام با طرح توجیهی توسط بانک را با هم بررسی می‌کنیم:

اطلاعات اساسی:

 • معرفی کلی طرح، نام و شناسه درخواست‌کننده وام، مبلغ درخواستی و مدت زمان بازپرداخت.

توجیه اقتصادی:

 • برای دریافت وام با طرح توجیهی بیان مشکلات اقتصادی که طرح قرار است حل کند، از ضروریات است.
 • توضیح نیاز به سرمایه‌گذاری و تأثیر آن بر اقتصادی بودن طرح.

تحلیل بازار:

 • بررسی بازار هدف، رقبا، مشتریان، و ارتباطات با بازار.
 • تحلیل فرصت‌ها و تهدیدها.

توجیه مالی:

 • برآورد هزینه‌ها و درآمدها به همراه زمانبندی.
 • محاسبه نقدینگی طرح و تعیین نقطه سودآوری.

تحلیل فنی:

 • بررسی فنی طرح، فرآیندها، تجهیزات، و تکنولوژی مورد استفاده در طرح.
 • ارائه برنامه زمانی برای اجرای پروژه.

تحلیل مدیریتی:

 • توضیح توانمندی‌ها و تجربیات تیم مدیریتی.
 • برنامه مدیریتی و سازمانی برای اجرای طرح.

ریسک‌ها و مدیریت ریسک:

 • شناسایی ریسک‌های محتمل و ارائه راهکارهای مدیریتی برای کاهش آنها.

پیشنهاد و توصیه:

 • ارائه نتیجه‌گیری نهایی و پیشنهاد برای اعطای وام به درخواست‌کننده.

و نهایتاً بانک بر اساس این اطلاعات و تحلیل‌ها تصمیم خود را برای اعطای وام یا رد آن می‌گیرد. اهمیت کامل و دقیق اطلاعات در طرح توجیهی و همچنین شفافیت در ارائه این اطلاعات به بانک، نقش مهمی در موفقیت درخواست وام دارد.

مدیران آکادمی علم و صنعت شیخ بهایی از پيشروان عرضه خدمات فنی و مهندسی در زمینه مهندسی صنایع، مدیریت و مشاوره سرمایه گذاری، از سال 1385 فعاليت خود را آغاز نموده اند. هم اکنون این شرکت در راستای پاسخگویی به گستره نیازهای مشتریان، مجموعه خدمات تخصصی خود را در حوزه‌­های زير ارائه می نماید:

 1. ارائه خدمات مشاوره سرمایه گذاری و تهیه طرح های توجیه اقتصادی و فنی با نرم افزار COMFAR III Expert؛
 2. آموزش و توسعه توانمندی­‌های منابع انسانی؛
 3. امکانسنجی پروژه های سرمایه‌گذاری؛
 4. استقرار سیستم­‌های مدیریت کیفیت؛
 5. مشاور توسعه کسب و کار و کارآفرینی.

آکادمی ما عضو کانون مشاورین بانکی و اعتباری کشور است. کافیست با کلیلک بر روی این لینک با کارشناسان ما در آکادمی علم و صنعت شیخ بهایی در ارتباط باشید، فرم مربوط به سفارش وام با طرح توجیهی را پر کرده و با ارائه طرح توجیهی خود به بانک مبلغ مورد نیاز جهت توسعه کسب و کار خود را دریافت نمایید. تا دریافت وام مورد نیاز خود تنها یک کلیک فاصله دارید.

2 نظر در “نحوه دریافت وام با طرح توجیهی | آکادمی علم و صنعت شیخ بهایی

 1. سحر زاکانی گفت:

  چه کسب و کارهایی موفق به دریافت وام با طرح توجیهی هستند؟ آیا دانش بنیان ها شامل حالشون میشه؟

  1. کارشناس آموزش گفت:

   سلام و تشکر از همراهیتون

   بله دوست عزیز همه کسب و کارها با ارائه طرح توجیهی مناسب موفق به دریافت وام هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *